„Gospodarka cyrkulacyjna w oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej w aglomeracji Słupsk”Strona główna
W związku z podpisaniem Aneksu nr 6 do Umowy o dofinansowanie projektu „Gospodarka cyrkulacyjna w oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej” dotyczącego m.in. zwiększenia zakresu rzeczowego projektu oraz jego wartości , od dnia 24.10.2022 r. zmianie ulegają następujące informacje dotyczące projektu POIiŚ:
Całkowity koszt realizacji projektu: 45.929.746,99 PLN
Wartość wydatków kwalifikowalnych: 27.725.574,17 PLN
Kwota dofinansowania projektu z Funduszu Spójności: 23.566.738,04 PLN
W związku z podpisaniem Aneksu nr 4 do Umowy o dofinansowanie projektu „Gospodarka cyrkulacyjna w oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej” od dnia 10.06.2021 r. zmianie ulegają następujące wartości projektu POIiŚ:
Całkowity koszt realizacji projektu: 36.967.309,99 PLN
Wartość wydatków kwalifikowalnych: 22.249.823,95 PLN
Kwota dofinansowania projektu: 18.912.350,35 PLN
Projekt realizowany jest przez „Wodociągi Słupsk: Sp. z o.o. jako Beneficjenta oraz przez Podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków – Gminę Słupsk na podstawie podpisanego porozumienia.
Termin podpisania umowy o dofinansowanie: 14.12.2017 r.
Pierwotny całkowity koszt przedsięwzięcia: 34 581 713,73 zł brutto
Pierwotna wartość wydatków kwalifikowanych: 20 841 989,18 zł netto
Pierwotna kwota dofinansowania z Funduszu Spójności: 17 715 690,80 zł
Cele projektu:
Celem generalnym projektu w zakresie rozbudowy oczyszczalni ścieków jest modernizacja istniejącej gospodarki osadowej poprzez wdrożenie rozwiązań technologicznych dających możliwość stworzenia działań synergicznych zgodnych z zasadami tzw. bio-ekonomii czy bio-gospodarki, która oparta jest na tzw. „circular economy”. Zastosowane do realizacji rozwiązania technologiczne pozwalają na wypracowanie najlepszych modeli – dostępnych technik (NDT) zgodnych z dokumentami referencyjnymi BAT, wyznaczonymi przez Komisję Europejską.
Ponadto przedsięwzięcie ma na celu poprawę funkcjonowania i eksploatacji obiektów i urządzeń dotyczących odprowadzenia osadów ściekowych z części ściekowej oczyszczalni oraz ich końcowego zagospodarowania w kompostowni, przeróbki skratek, a także ograniczenie odziaływania odorowego części ściekowej, tj. osadników wstępnych.
Celem generalnym projektu jest:
Ponadto projekt zakłada budowę i przebudowę systemów sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w aglomeracji oraz zakup niezbędnego sprzętu specjalnego do obsługi instalacji i infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej.
Realizacja poszczególnych celów podstawowych spowoduje efekty synergiczne, których oddziaływanie dotyczyć może większej skali, a nie tylko potrzeb eliminacji niedoborów instalacji:
Zakres projektu:
Rozpoznanie problemów gospodarki wodno-ściekowej na terenie objętym planowanym projektem pozwoliło określić zakres niezbędnych działań w celu usunięcia obecnych nieprawidłowości. Przedsięwzięcie ukierunkowane jest na poprawę stwierdzonych niedoborów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji i sprowadza się głównie do wykonania inwestycji polegających m. in. na:
a/ W ramach rozbudowy oczyszczalni ścieków przewiduje się m.in.:
Zakres rozbudowy obejmuje wykonanie niezbędnych do realizacji wskazanych zadań sieci międzyobiektowych, utwardzeń, dojść i ukształtowania ternu, rozruchu nowych i przebudowywanych obiektów
b/ W ramach budowy i przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej przewiduje się m.in.:
Uzupełnieniem tych działań będzie zakup i dostawa dwóch samochodów specjalnych do czyszczenia sieci kanalizacyjnej.
c/ W ramach budowy i przebudowy sieci wodociągowej przewiduje się m.in.:
budowę nowych sieci w rejonie ulic Banacha i Niemena w Słupsku oraz w ul. Kaszubskiej w Słupsku przy pasie drogowym ul. Miejskiej w Siemianicach. Ponadto niezbędna jest przebudowa sieci (poprzez wykonanie nowych wodociągów) w rejonie ul. Spacerowej, Dembińskiego, Chłopickiego, Braci Gierymskich, Jagiełły i Łukasiewicza, Poznańskiej, Szczecińskiej, Koszalińskiej, Braci Gierymskich, Olchowej i Cisowej, Parkowej, Jodłowej i Jałowcowej, Piłsudskiego i Zygmunta Augusta, Poprzecznej, Lawendowej i Klonowej w Słupsku. W Gminie Słupsk niezbędna jest przebudowa systemu wodociągowego zasilającego w miejscowości Strzelino oraz wykonanie sieci wodociągowej z miejscowości Wrzeście do miejscowości Wiklino i z miejscowości Rogawica do miejscowości Kukowo. Łączna długość sieci budowanej i modernizowanej wynosi około 12,7 km. Uzupełnieniem tych działań będzie zakup tabletów współpracujących z posiadanym przez Spółkę system GIS do obsługi i eksploatacji sieci wodociągowej.
Korzyści z realizacji:
Zidentyfikowano poniżej korzyści społeczno-gospodarcze wynikające z realizacji projektu:
Dzięki zrealizowaniu projektu nastąpi znaczna poprawa jakości infrastruktury technicznej Aglomeracji. Zadania realizowane w ramach projektu pozytywnie wpływają na wzrost atrakcyjności gospodarczej i turystycznej gminy oraz całego regionu. Realizacja zaplanowanych działań doprowadzi do poprawy warunków życia mieszkańców poprzez zmniejszenie uciążliwości związanych z odprowadzeniem ścieków oraz będzie sprzyjała rozwojowi gospodarczemu i społecznemu gminy z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Przedmiotowa inwestycja pozwoli na spełnienie potrzeb społecznych oraz zlikwidowanie zagrożeń ekologicznych. Ważnym aspektem przestrzennym jest wpływ realizacji inwestycji na poprawę atrakcyjności krajobrazowej, istniejących w tym obszarze rzek.
Inwestycja wpłynie pozytywnie na rozwój oczyszczalni w kierunku podniesienia samowystarczalności energetycznej, a przez to obniżenie kosztów eksploatacyjnych ponoszonych przez oczyszczalnię. Budowa instalacji suchej fermentacji czy poprawa funkcjonowania gospodarki osadowej, uwzględnia pozytywne aspekty wykorzystania potencjału energetycznego (biogazowego) skratek, oraz ich stabilizację i pozwoli na osiągnięcie wyznaczonych celów środowiskowych zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa i dostosowane do projektowanych i planowanych zmian w przepisach. Budowa planowanej instalacji przyczyni się do propagowania idei gospodarki cyrkulacyjnej, co oznaczać będzie, że przy eksploatacji obiektu jakim jest oczyszczalnia ścieków komunalnych, nie będą „marnowane” zasoby i surowce, które w wyniku tej eksploatacji będą powstawały, a pozwoli je lepiej wykorzystywać. Propagowana gospodarka cyrkulacyjna to model, który pozwoli na wykorzystanie w pełni potencjału nawozowego osadów oraz energetycznego skratek i osadów powstających w wyniku oczyszczania ścieków komunalnych.
Planowane instalacje biogazowe dla skratek i osadów powstających z oczyszczania ścieków komunalnych, w efekcie charakteryzować będzie przede wszystkim:
– wysoka sprawność procesu fermentacji, określana jako ilość produkowanego biogazu,
– jakość wytwarzanej masy pofermentacyjnej, warunkująca możliwość dalszego jej zagospodarowania,
– korzyści środowiskowe, zagospodarowanie osadów i skratek oraz pełne wykorzystanie potencjałów frakcji organicznych,
– korzyści finansowe, wynikające z możliwości pozyskania większej ilości substratów o dobrych parametrach do kompostowania oraz zwiększenie produkcji biogazu a w wyniku tego produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej wyłącznie na potrzeby własne oczyszczalni.
Termin realizacji: lipiec 2014 r. – grudzień 2023 r.
Wykaz zadań realizowanych w ramach projektu POIiŚ 2014-2020 pn. „Gospodarka cyrkulacyjna w oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej w aglomeracji Słupsk” – pobierz tutaj.