Rozpoczynają się warsztaty poświęcone opracowaniu Planu Bezpieczeństwa WodyStrona główna
18.10.2013
26 kwietnia br. podczas zorganizowanej przez „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o. oraz Akademię Pomorską w Słupsku konferencji przedstawione zostały główne założenia projektu pt. „Bezpieczeństwo i zagrożenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Słupska i wybranych obszarów Powiatu Słupskiego”. Efektem realizacji całego przedsięwzięcia będzie przyjęcie Plan Bezpieczeństwa Wody – dokumentu o kluczowym znaczeniu dla wszystkich podmiotów systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Wypracowanie podstawowych założeń do planu odbywać się będzie w cyklu czterech warsztatów naukowo-technicznych: „Ochrona zasobów wody pitnej”, „Dostawa wody pitnej”, „Instalacje wody pitnej” oraz „Bezpieczeństwo wody od ujęcia do kranu”. I właśnie nadszedł czas na pierwsze warsztaty.
Mieszkańcy regionu słupskiego, ze względu na dobrą lokalizację, korzystają niemalże z nieograniczonych zasobów wody podziemnej. Dodatkowo spora ilość odwierconych studni głębinowych na naszych ujęciach pozwala w sposób racjonalny korzystać z tego cennego dziedzictwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na jakość wody w jej ujęciach ma wpływ wiele negatywnych czynników, bardzo często spowodowanych działalnością człowieka. Potwierdzeniem tego może być przeprowadzona przez nas wstępna identyfikacja zagrożeń oraz ocena ryzyka. Szczególną ochronę w tym przypadku należy objąć tzw. obszary zasilania ujęć wody, tzn. obszary, z których woda gruntowa spływa do warstw wodonośnych, gdzie znajdują się nasze otwory eksploatacyjne.
Tworzenie systemu zarządzania bezpieczeństwem dostaw wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi jest złożonym procesem, polegającym na minimalizacji ryzyka wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń mogących negatywnie wpłynąć na jakość lub ilość wody dostarczanej mieszkańcom. Plan ten powinien objąć swym zakresem cały system zbiorowego zaopatrzenia w wodę, tj. od ujęcia do punktu końcowego u odbiorcy. Przedsiębiorstwo wodociągowe z racji prowadzonej przez siebie działalności zajmuje większą część systemu dostaw wody do picia. Niestety nie na wszystkie elementy tego systemu mamy wpływ. Obszar ten jest bardzo długi, istnieje wiele regulacji prawnych, a odpowiedzialność leży u różnych podmiotów. Z tego powodu, aby skutecznie opracować PBW każdy etap wymaga indywidualnego podejścia oraz odpowiednio dobranego składu grup roboczych.
Praca w ramach warsztatów odbędzie się w cyklu trzech spotkań. Plan, wraz z rozkładem godzinowym, znajduje się w dołączonym harmonogramie. W warsztatach mogą wziąć udział wszystkie osoby, którym na sercu leży powyższa problematyka. Wcześniej należy skontaktować się z przedstawicielem organizatorów: Małgorzatą Mikulską, tel. 664-123-333, e-mail: m.mikulska@wodociagi.slupsk.pl. Liczba miejsc jest ograniczona!
Do pobrania: